Rozwój

Lista kontaktów. Jak ją stworzyć i jak z nią pracować?

Choć lista kontaktów przez niektórych zostaje uznana za narzędzie, które stosowano kiedyś, to także teraz pozostaje ona bardzo istotna w kontekście marketingu sieciowego. Jeżeli stworzona sieć kontaktów będzie odpowiednio wykorzystywana, to może stanowić jeden z największych zasobów w tego typu biznesie. Jak stworzyć taką listę i jak z niej korzystać, by rzeczywiście była wartościowa?

 

Od czego rozpocząć tworzenie takiej listy? 

Przede wszystkim już na początku warto pamiętać o tym, że taka lista tak naprawdę nigdy nie jest skończona i zamknięta. Należy do niej zaglądać każdego dnia, aktualizować poszczególne kontakty i stale dodawać nowe – prowadzi to do rozwoju i większej szansy na osiągnięcie sukcesów. Zabierając się za stworzenie pierwszej listy, można sięgnąć po tradycyjny zeszyt i długopis (na co wciąż decyduje się wiele osób) lub stworzyć taką listę choćby w arkuszu czy dokumencie w komputerze. Posiadanie fizycznej listy wiąże się z tym atutem, że nie ponosi się ryzyka ewentualnej utraty cennych kontaktów, gdyby doszło do awarii sprzętu elektronicznego, wskutek którego dojdzie do skasowania się danych.

Kopia elektroniczna

Decydując się na wariant elektroniczny, warto mieć zatem także kopię zapasową takiego dokumentu. W kontekście danych, które trzeba odnotować – na pewno poza imieniem, nazwiskiem oraz numerem telefonu danej osoby, warto zapisać przynajmniej czym zajmuje się zawodowo, a najlepiej także, jakie ma zainteresowania oraz możliwości finansowe. Ta ostatnia informacja będzie przydatna w kontekście większych transakcji, by wiedzieć do kogo opłaca się wtedy zwrócić. Listę warto rozpocząć od rodziny, przyjaciół i bliskich znajomych. W dalszej kolejności można odnotować dawnych partnerów biznesowych czy długo niewidzianych znajomych. Z czasem należy ją powiększać o osoby, które polecą nam znajomi znajdujący się na liście czy nowo poznanych ludzi.

O czym należy pamiętać przy korzystaniu z listy?

Przede wszystkim do listy kontaktów nie można podchodzić z myślą typowego sprzedawcy, a więc jako o liście telefonów, pod które trzeba dzwonić, usilnie namawiając klientów do zakupu. Podstawą do skutecznego korzystania z listy jest budowanie relacji. W praktyce szansa, że przy pierwszym telefonie do danej osoby uda się ją namówić od razu na kupno produktu czy współpracę jest bardzo niewielka. Kluczem do ewentualnych transakcji jest zaufanie, które wynika z tego, iż dana osoba będzie nas dobrze znała oraz lubiła. Do budowania relacji kluczowe jest zatem podtrzymywanie kontaktu – nie tylko przy dzwonieniu z kolejnymi ofertami, ale także prywatnie. W takiej sytuacji szansa na to, że z czasem dana osoba będzie otwarta na współpracę, jest znacznie większa. W celu zachęcenia konkretnych osób do działania należy wskazywać im potencjalne korzyści oraz potrzeby, które mogą spełnić dane produkty czy ich zaangażowanie w dany biznes.

Przyjacielskie relacje

Warto pamiętać o tym, by kłaść nacisk na takie aspekty w normalnej, bieżącej rozmowie, a nie dzwonić do danych osób od razu z ofertą, gdyż takie podejście szybko zrazi wiele ludzi, którzy przestaną odbierać telefon lub będą szybko kończyć konwersacje. Nade wszystko trzeba pamiętać o tym, by nie traktować takiej listy jako źródła do treningu na początku zaangażowania w marketing sieciowy. Danych kontaktów nie należy wykreślać po jednej czy dwóch nieudanych rozmowach – nawiązanie współpracy wymaga czasu i zaangażowania. Sama lista nie powinna być też tworzona jednorazowo, lecz stale aktualizowana – tylko wtedy będzie pełniła swoją rolę, a z czasem znajdzie się na niej duża pula tych najbardziej wartościowych kontaktów.

Wierzę głęboko, że tym artykułem pomogłam Ci trochę bardziej to zrozumieć.

Ciekawa jestem twoich przemyśleń.

Ciao, ciao

Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.