Rozwój

Jak zbudować pewność siebie?

Nie wierzysz we własne siły, masz niskie poczucie własnej wartości, sądzisz, że każdy podjęty przez Ciebie wysiłek i tak zakończy się porażką? Najwyższy czas zacząć pracować nad zmianą.

 

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to nie tylko poczucie własnej wartości, ale także samoświadomość. To jak myślisz o sobie wpływa znacząco na Twoje działania, ponieważ prawdziwą pewność siebie bierzemy z naszego wnętrza, a nie z otoczenia. Nie myl pewności siebie z arogancją, ta bowiem jest jedynie cechą ludzi uważających siebie za lepszych od innych.

Pewność siebie nie jest elementem dziedzicznym, jest efektem procesu socjalizacji, wychowania, nauki w szkole. Jest również efektem Twojej własnej pracy, kroków, które podejmujesz w jej budowaniu. Budowanie pewności siebie to długi proces wymagający wyjścia ze schematów działań i myślenia, uzbrój się w cierpliwość, ponieważ na końcu czeka Cię duża satysfakcja.

Jak pracować nad zbudowaniem pewności siebie?

Zanim postawisz pierwsze kroki w budowaniu pewności siebie sprawdź kiedy Ci jej brakuje i zobacz, jakie masz zasoby. Do tego wystarczą trzy zadania.

 

  •  Kiedy dotyka Cię brak pewności siebie?

Przeanalizuj swój typowy dzień i wypisz wszystkie sytuacje: zachowania i czynności, w których odczuwasz pewność siebie. Mogą to być nawet tak błahe czynności jak czesanie włosów czy jedzenie obiadu. Następnie skup się na momentach, w których odczuwałeś brak pewności siebie. Sporządź bilans zysków i strat: co zyskałbyś a co stracił zyskując pewność siebie?

  • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

Przeanalizuj swoje mocne strony, to one są twoim zasobem w budowaniu pewności siebie. Wypisz wszystkie swoje mocne strony, zalety, umiejętności i doświadczenia. W wykonaniu tego zadania możesz poprosić o pomoc rodzinę i znajomych, zapytaj za co Cię lubią. Zaakceptuj też wady, których nie możesz zmienić. Samoakceptacja to bardzo ważny krok w budowaniu pewności siebie. Nie ma ludzi bez wad, a samoakceptacja zbuduje w Tobie także pozytywne zadowolenie z siebie, które pozwoli Ci osiągać satysfakcję z tego, co robisz.

  • Kiedy nie umiesz, a kiedy potrafisz?  Jakie są Twoje przekonania?

Zweryfikuj swoje przekonaniaSądzisz, że nic Ci się nigdy nie udaje, uważasz, że nie potrafisz zrealizować postawionych sobie celów? Takie przekonania skutecznie blokują motywację. Jeśli bowiem uważasz, że nie masz talentu na przykład do nauki języków, taka postawa skutecznie obniży Twój zapał do zdobycia nowych umiejętności. Wypisz wszystkie swoje przekonania zaczynające się od nie umiem i nie potrafię oraz potrafię i umiem. Spójrz na stworzoną listę i pomyśl co takie przekonania odbierają Ci z życia. Jak Twoje życie wyglądałoby bez nich?

Trzy najważniejsze kroki w budowaniu pewności siebie

Wiesz już kiedy dotyka cię brak pewności siebie, znasz swoje mocne i złe strony oraz wiesz co złe przekonania odbierają Ci od życia, możesz zacząć działać.

  • Zaakceptuj błędy

Zapamiętaj, że błędy są ok. Tylko ktoś, kto rozpoczął działanie je popełnia. Lęk przed popełnianiem błędów jest główną przeszkodą w osiągnięciu celu. Zaakceptuj, że błędy popełnia każdy, ucz się dzięki nim, zamiast wstrzymywać się od działania z obawy przed nimi.

  • Naucz się mówić NIE

Najczęściej boimy się wymówić to słowo w obawie przed wywołaniem konfliktu lub boimy się nie zgodzić z autorytetem. Wybierz metodę małych kroków i ćwicz odmawianie zaczynając od małych i nieistotnych sytuacji. To pomoże Ci w zbudowaniu sposobu zachowania przy przyszłej ważniejszej kwestii, w której zechcesz skutecznie powiedzieć „nie”.

  • Zatrudnij wewnętrznego pomocnika

Skoro w Twojej głowie jest miejsce na myśli zniechęcające do działania, na pewno znajdzie się również miejsce dla pozytywnego pomocnika. Nazwij go jak chcesz, ale daj mu pole do popisu i posłuchaj myśli, które mówią: dasz radę, uda Ci się, i które zadbają o Twoje własne granice i indywidualność pomagając w bronieniu własnego zdania i asertywności.

 

Jeśli mimo powyższych kroków, uważasz, że przyda Ci się wsparcie, skorzystaj z terapii

Jedną z polecanych metod jest terapia schematu. Pomoże ona w przewartościowaniu wydarzeń z przeszłości tak, aby nie wpływały na rzeczywistość i nie hamowały Twoich działań. Nie bój się wizyty u terapeuty, jego zadaniem jest pomóc Ci w osiągnięciu celu.

Nie bój się zawalczyć o siebie. Lęk przed popełnieniem błędu, niska samoocena i brak poczucia własnej wartości skutecznie odbierają pewność siebie. Praca nad zmianą jest długa i nie zawsze łatwa, jednak na pewno się opłaca i może wiele zmienić w Twoim życiu. Podejmując kroki ku zmianie wejdziesz na drogę budowania pewności siebie, której finał na pewno Cię nie zawiedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.