Codzienność

Realizacja noworocznych postanowień – rady, które zwiększą szansę na sukces

Noworoczne postanowienia często kończą się klęską. W dzisiejszym artykule dzielimy się wskazówkami, dzięki którym taki scenariusz nie dojdzie do realizacji. Stosując się do tych zasad, unikniesz popularnych błędów i zwiększysz szansę na realizację swojego planu.

 

Zanim zaczniesz planować

Nowy rok to dla wielu osób swoista biała karta, szansa na podjęcie zmian, które wcześniej trudno było wdrożyć. Zanim zaczniemy snuć ambitne plany i wyznaczać wielkie cele, warto zdać sobie sprawę z tego, że wraz z nadejściem pierwszego stycznia nie stajemy się nowymi ludźmi. Oczywiście, możemy być nieco bardziej entuzjastycznie nastawieni do zmian, niż zazwyczaj, ale nadal pozostajemy sobą – ze swoimi słabościami, problemami z motywacją, brakiem czasu i… skłonnościami do lenistwa. Nie przeceniajmy więc wagi nowego roku. Wykorzystajmy fakt, że rozpoczyna się coś świeżego, nowego, ale nie opierajmy całej swojej motywacji i chęci do zmian tylko na zmianie kalendarza na nowy. Zamiast tego poszukajmy motywacji głębiej.

Do zmian motywować nas mogą różnorodne czynniki. Chęć dostania awansu, polepszenia kondycji fizycznej, zwiększenia swojej atrakcyjności, potrzeba dokończenia czegoś, co próbujemy zrealizować od dawna (np. nauka języka na danym poziomie zaawansowania). Warto zrobić szczegółową listę, która precyzuje, dlaczego zależy nam na zrealizowaniu planu i co w ten sposób osiągniemy. To ta lista, a nie zmiana w kalendarzu, powinna być naszym motywatorem. Rozpoczęcie nowego roku traktujmy zaś jako sprzyjające okoliczności do podjęcia wyzwania.

 

 

Wskazówki, które pomogą ci zrealizować plan

Jeśli mamy już naszą motywującą listę, zadbajmy o kilka praktycznych kwestii, dzięki którym zwiększymy szansę na zrealizowanie planu.

 

1. Skróć horyzont czasowy
Postanowienie „w tym roku będę odżywiać się zdrowo” brzmi świetnie, ale dotyczy zbyt dużego odcinka czasu. Świadomość, że aż na dwanaście miesięcy rezygnujemy z dotychczasowego stylu życia, może przytłaczać. Postarajmy się więc realizować nasze postanowienie przez jeden miesiąc. Dzięki temu szybciej będziemy mogli uznać, że wykonaliśmy zadanie i poczuć związaną z tym satysfakcję. Świadomość, że cel jest blisko, pozwoli nam utrzymać zwiększoną motywację. Kolejna zaleta polega na tym, że sukces zagrzeje nas do dalszej walki i łatwiej będzie nam utrzymać postanowienie w lutym itd.

2. Określ zmianę w precyzyjny sposób
„Zdrowe odżywianie” brzmi dość enigmatycznie i dla każdego może oznaczać coś innego. W określaniu postanowień unikajmy uogólnień. Zamiast tego dokładnie wypiszmy, czym jest dla nas dokładnie realizacja celu. Jeśli chcemy odżywiać się zdrowiej, takimi punktami może być: jedzenie słodyczy tylko raz w tygodniu, jedzenie sałatek na kolację czy zaprzestanie kupowania przetworzonej żywości.

3. Pozwól sobie na błędy
Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę z tego, że będziemy mieć chwile słabości. W końcu zdarzy się dzień, że ominiemy trening, zjemy pizzę lub nie nauczymy się wyznaczonej liczby francuskich słówek. Takie momenty będą się zdarzać. To, że się pojawią, nie umniejsza w żaden sposób naszych dotychczasowych osiągnięć, ani nie zmniejsza szans na odnotowanie kolejnych. Jeśli na samym początku uświadomimy sobie, że błędy będą się zdarzać, po potknięciu łatwiej będzie nam wrócić na właściwy tor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.