Rozwój

Jak uporać się z brakiem motywacji do działania? 3 sposoby

Trudno znaleźć kogoś, kto nigdy nie miał problemów z motywacją. Brak chęci do działania dotknąć może w końcu każdego, niezależnie od dziedziny, w której chce osiągnąć sukces. Na szczęście istnieje kilka tricków, z których pomocą można zmniejszyć prawdopodobieństwo tego, że dopadnie nas zniechęcenie. Można je wykorzystać w pracy nad sobą (dieta, trening, nauka nowym umiejętności) lub w pracy nad jakimś konkretnym projektem.

Zadbaj o swoją motywację

 

1 Metoda małych kroków

Problemy z motywacją najczęściej pojawiają się, gdy nie czujemy satysfakcji z pracy, bo efekty nie są widoczne od razu. Aby jak najszybciej móc je odnotować, często bierzemy na swoje barki zbyt wiele. W efekcie, zamiast 10-minutowego truchtu, próbujemy uprawiać jogging przez godzinę, a zamiast nauczyć się dwóch słówek języka obcego dziennie, spędzamy nad materiałem trzy godziny. To sprawia, że szybko się zniechęcamy, a nasze siły i entuzjazm po krótkim czasie opadają.

Aby zapobiec temu problemowi, warto zacząć od możliwie najmniejszych kroków i stopniowo zwiększać natężenie pracy. Dzięki temu, że np. trening lub nauka trwać będzie stosunkowo krótko, z większą łatwością rozpoczniemy taką aktywność. Po pewnym czasie jednorazowa sesja wydłuży się, ale do tego czasu będziemy tak bardzo przyzwyczajeni do konkretnego zadania, że nie dostrzeżemy w nim wyczerpującej pracy.

 

2. Określenie celu plus jasne drogi do jego osiągnięcia

Dość często planujemy dokonać jakiejś znaczącej zmiany, nie precyzując, na czym miałaby ona polegać. W efekcie określamy cele niejasne, których ramy z czasem dość mocno się rozmywają. Na szczęście jest na to rada. Zamiast stwierdzać „od jutra będę się zdrowo odżywiać, żeby schudnąć”, zastanówmy się, na czym takie zdrowe odżywianie miałoby polegać. Dużo łatwiej będzie nam utrzymać postanowienie, jeśli postawimy cel w jasny sposób, i wcześniejsze postanowienie zastąpimy np. takim: „chcę schudnąć 5 kilogramów, dlatego będę jeść słodycze tylko w soboty, a o godz. 19 zjem ostatni posiłek” itp. Tak jasno określone cele i sposoby ich realizacji warto stawiać sobie również przy nauce nowych umiejętności.

 

3. Nie postrzegaj swoich działań tylko w czerni i bieli

Podczas realizacji planu w końcu zdarzy się sytuacja, że coś nie pójdzie po naszej myśli: porcja materiału okaże się zbyt trudna do przyswojenia w zakładanym czasie, dopadnie nas wyczerpanie czy gorsze samopoczucie. Warto pamiętać, że nie ma nic złego w tym, że raz na jakiś pojawia się jakaś trudność, o ile wkrótce wrócimy na stałą ścieżkę realizacji planu (jeśli to się nie zdarzy, warto być może przemyśleć swoją taktykę oraz sam cel). Chwila słabości w postaci ciastka podczas diety czy drzemki w porze treningu nie przekreśla naszych wcześniejszych starań. Należy mieć to zawsze w pamięci, bo w przeciwnym razie jedno małe potknięcie może doprowadzić do kolejnych i w efekcie utracimy z pola widzenia nasz cel.

Motywowanie się do działania wymaga nie tylko wysiłku, ale też sporo samoświadomości dotyczącej własnych słabych i silnych stron. Powyższe trzy zasady to uniwersalne tricki, które pozwolą dłużej wytrwać w postanowieniu. Oprócz ich przestrzegania warto dodatkowo poświęcić uwagę na obserwowanie siebie i sprawdzenie, jakie jeszcze czynniki sprzyjają utrzymaniu wysokiego poziomu motywacji (może to być np. godzina, o której wykonujemy zadanie, otoczenie, czy towarzystwo).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.