Rozwój

Czym jest MLM i co można na nim zyskać?

Skrót MLM dla niektórych brzmi co najmniej tajemniczo. Jego rozwinięcie jest jednak prostsze, niż można by myśleć. MLM pochodzi z języka angielskiego i oznacza Multi Level Marketing, czyli marketing sieciowy, często nazywany także wielopoziomowym. Warto dowiedzieć się, jaka jest jego idea i co dokładnie on oznacza.

 

Idea MLM

Marketing sieciowy, bo to właśnie o nim mowa, gdy używa się skrótu MLM to marketing wielopoziomowy. Z jednej strony spełnia on swoją podstawową funkcję, czyli przekazuje produkt lub usługę od producenta do odbiorcy, a z drugiej jednak strony wielopoziomowość w tym kontekście oznacza system naliczania wynagrodzeń poszczególnym dystrybutorom. To dlatego właśnie marketing sieciowy bazuje w głównej mierze na dystrybucji danego produktu poza siecią sklepową. Inaczej mówiąc, marketing sieciowy ma na celu sprzedać produkt w jeszcze inny sposób. Dodatkowo model marketingu sieciowego pozwala zaoszczędzić na tradycyjnej reklamie (wychodząc z założenia, że najbardziej efektywną jest reklama ustna), aby lepiej opłacić swoich pracowników.

Jaka jest główna różnica pomiędzy MLM a klasycznym modelem dystrybucji?

W większości współczesnych firm promocja danego produktu lub usługi pochłania najwięcej pieniędzy. Często nawet 3/4 pieniędzy zostaje przeznaczone na mniej lub bardziej skuteczną reklamę, a tworzenie treści reklamowych często jest głównym celem, który ma pomóc osiągnąć korzyść, czyli w tym przypadku, zainteresowanie klientów i dobre sprzedanie się produktu. Zupełnie inaczej działają firmy, które opierają się na MLM. W tym przypadku droga produktu do klienta jest znacznie krótsza. Bezpośrednio od dystrybutora do klienta. Dzięki temu można zaoszczędzić naprawdę ogromne kwoty, które normalnie powinny zostać przeznaczone na reklamę. Za zaoszczędzone pieniądze można podnieść jakość produktu oraz zwiększyć pensje pracowników, którzy dzięki temu także pracują znacznie efektywniej. Dzięki temu produkty MLM są naprawdę dobrej jakości (w przeciwnym razie Klienci by nie wracali) i są rekomendacją samą w sobie.

 

Co można zyskać dzięki MLM?

Współpraca z firmą, która działa na zasadach MLM, łączy się z widocznymi korzyściami. Między innymi można kupować produkty w cenach hurtowych, czyli bezpośrednio od producenta, co nie łączy się z żadnymi ukrytymi kosztami.
Dodatkowo, będąc dystrybutorem, można zamawiać dane produkty dla osób ze swojego kręgu znajomych i także na tym zarabiać. Jest to doskonała i przede wszystkim przyjemna okazja do zasilenia swojego budżetu. Poza tym MLM daje możliwości zarobienia jeszcze większej sumy pieniędzy. Wystarczy skupić się na rozwoju swojej  struktury. To właśnie w jej budowie leży klucz do rozwoju oraz naprawdę pokaźnych zarobków. W zwykłych firmach, które oparte są na klasycznym modelu, za sprzedaż oraz promocje odpowiadają specjaliści od marketingu lub pośrednicy. W strukturze marketingu sieciowego tego nie ma, a więc skupiają się na tym bezpośrednio dystrybutorzy, którzy tym samym budują zaufanie wśród swoich klientów, a także zwiększają swoje szanse na zarabianie realnych kwot.

Nie bez przyczyny marketing sieciowy uznawany jest za biznes XXIw.

14 thoughts on “Czym jest MLM i co można na nim zyskać?

 1. Kilka lat temu pokazano mi możliwości pracy w MLM i od razu mi sie to spodobało. Uważam że to świetna opcja aby rozwinąć swój biznes, na który często nie mamy pomysłu i, badz funduszy .

  1. Kasiu zgadzam się z Tobą. Dla mnie najważniejsze jest, że właściwie nie mam się ograniczeń ( miejsce prowadzenia biznesu, czas, zarobki, pozycja, współpracownicy). Dodatkowo jest bezpieczny bo nie ponosisz praktycznie żadnego ryzyka finansowego. Choć ma też jeden minus – praca w marketingu sieciowym to praca nad sobą!

    1. Osobiście sprawdziłam na sobie wiele produktów i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jakościowo były lepsze od swoich konkurentów kupowanych tradycyjnie. Mam tu na myśli, kosmetyki, suplementy typu vitamina C czy chlorofil na szamponach kończąc. Należy pamiętać, że każda firma umożliwia dokonywanie zakupów w dużo niższych cenach lub w ogóle za darmo. I to jest ten czynnik, który motywuje do działania. Pozdrawiam

 2. MLM w Polsce jest wciąż mocno niedoceniony jako kapitalny sposob na to, żeby móc wystartować w biznesie i zarabiać – bez kosztów zakładania firmy, produkcji, marketingu, reklamy itd. Wszystko mamy jak na tacy od innej firmy i tylko to sprzedajemy. Model – super, aczkolwiek w PL jest traktowany często jako złooo, czego zupełnie nie rozumiem.

  1. Ja też nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje! Być może to kwestia naszej mentalności narodowej?! Lubimy narzekać, myśleć pesymistycznie i pracować ciężko … a to co daje możliwości i perspektywy, jest przyjemne i optymistyczne odrzucamy!

 3. Napisałaś, że marketing sieciowy uznawany jest za biznes XXI w. Nie po raz pierwszy spotykam się z tym określeniem i wierzę w to, że tak będzie. Dlaczego Polacy są sceptycznie nastawieni do tego rodzaju handlu? Myślę, ze winnych należy szukać wśród osób pracujących w tym systemie. Ludzie dalej mają w pamięci obraz starszych osób naciąganych na zakup ratalny garnków czy innych rzeczy co zostało nagłośnione w mediach i znane chyba w każdym środowisku 🙂 Sporo czasu musi upłynąć zanim świetnie pracujący ludzie w MLM zatrą swoją pracą tamten obraz.

  1. Super, że poruszyłaś ten temat. Myślę dokładnie tak samo. To nieprofesjonalizm i brak etyki ludzi działających w marketingu sieciowym spowodował, że branża boryka się z tak niechlubną opinią. Dlatego, każdy powinien zastanowić się nad swoim postępowaniem.

 4. hmmm czy rzeczywiście w biznesie tradycyjnym „za sprzedaż oraz promocje odpowiadają specjaliści od marketingu lub pośrednicy” ? tu sie nie zgodzę. Uważam,że na dziasiaj nie ma różnicy. Jedynie MLM ma tę przewagę , że nie ma tych kosztów magazynowych , pracowniczych i etc etc. Dlatego polecam ten profil
  pracy

  1. Zgadzam się, nie mniej uważam, że ten model biznesowy nie jest też dla wszystkich.
   Z uporem maniaka powtarzam, że nie dowiemy się jak nie spróbujemy. Znam wiele przykładów osób, które same twierdziły, że się w tym nie odnajdą a dziś są na bardzo wysokich pozycjach i zarabiają 5-cyfrowe kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.